محسن شریفیان، نواهای رازآلود شیبکوه را معرفی کرد
نویسنده خبر : Admin

محسن شریفیان، نواهای رازآلود شیبکوه را معرفی کرد

Admin 26 ژانویه 2019 0 نظر
کد خبر : 931050
بازدید : 46
1 پسند
خلاصه خبر : کتاب «مردم شناسی و موسیقی نوار ساحلی شیبکوه»، یازدهمین اثر پژوهشی «محسن شریفیان»، موسیقیدان بوشهرى است...
متن خبر :

 


محسن شریفیان، نواهای رازآلود شیبکوه را معرفی کرد

 

کتاب «مردم شناسی و موسیقی نوار ساحلی شیبکوه»، یازدهمین اثر پژوهشی «محسن شریفیان»، موسیقیدان بوشهرى است. وى داراى گواهی نامه هنری با درجه یک (معادل دکتری در وزارت علوم) و کارشناس پژوهشگرى با گرایش علوم اجتماعی است.
به همراه این اثر ارزنده که توسط موسسه انتشارات نگاه به چاپ رسیده، مجموعه قطعات موسیقیایی با عنوان «موسیقی نوار ساحلی شیبکوه» در قالب دو سی دی صوتی که توسط نگارنده کتاب، گردآوری شده، بوسیله موسسه فرهنگی و هنری ماهور منتشر شده است.
این مجموعه، حاصل پژوهش برجسته ترین نوازنده نی انبان ایرانی است که پیش از این، کتاب «آموزش نی انبان» را بهمراه سی دی قطعات و نواها منتشر کرده بود.
نی انبان، شاخص ترین ساز در موسیقی جنوب ایران است که برای اولین بار در یک اثر پژوهشی، به صورت ویژه به تاریخچه و تحولات این ساز در منطقه ای به نام «شیبکوه» در جنوب ایران پرداخته شده است.
منطقه شیبکوه در حاشیه شمالی خلیج فارس از شرق تا بندر لنگه و بندر خمیر و از غرب تا بندر سیراف و کنگان، امتداد داشته است. نام شیبکوه مورد نظر در این پژوهش، از اوایل سده بیستم، کاربرد جغرافیایی و سیاسی خود را از دست داده و هم اکنون میان دو استان بوشهر و هرمزگان قرار گرفته و تاریخ پر فراز و نشیب این منطقه با رویدادهای بندر تاریخی و مهم «سیراف» گره خورده است.
بخش مردم شناسی این کتاب به معرفی راویان موسیقی منطقه، تحت عنوان «لوطی ها»، «سیاها»، «دلاک ها» و «کولی ها» می پردازد و معرفی گونه های موسیقی در شیبکوه و دیگر سازهای رایج در منطقه از بخش های دیگر این اثر است.
گفتگوها و مصاحبه های محسن شریفیان از دهستان «مچاهیل» در هرمزگان تا «بنک» در بوشهر که در پیوست این کتاب قرار گرفته، از بخش های جذاب و خواندنی آن است.
محسن شریفیان، تدوینگر پرونده ثبت ملی ساز نی انبان با عنوان «مهارت ساخت و نواختن نی انبان در گستره ملی» بود که در مهرماه سال ۱۳۹۴، موفق به ثبت ملی این ساز شد.
وی هم اکنون در تلاش برای ثبت جهانی این ساز است.

 

 

رسانه خبری موسیقی گنج نوا
مجموعه گنج نوا (گانجا2موزیک) پایگاهی جهت اطلاع رسانی اخبار، گزارشها و تصاویر کنسرتها میباشد.
هیچ چیز در این دنیا به اندازه تلاش و پشتکار باعث رشد و موفقیت نمی‌ شود گنج نوا نیز با بهره مندی از عکاسان و خبرنگاران حوزه موسیقی و با تلاش و پشتکار سعی در پیشرفت موسیقی کشور دارد.
برچسب ها